בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים

בשנים האחרונות ישנה עלייה במודעות לכל הנושא של הפרעות קשב וריכוז, אשר נובעת מהעובדה כי אחוז גבוהה מאוד מהאוכלוסייה סובל מהן. בעיות קשב וריכוז מתייחסות למגוון רחב של סימפטומים, ביניהם חוסר יכולת להתרכז, היפראקטיביות, מחשבות טורדניות, חוסר מיקוד, ועוד. בין השאר ישנה עלייה גם באבחון בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים, אשר רוב חייהם סבלו מן הבעיה אך לא ידעו מהי בשל אבחון לקוי או חוסר מודעות.

בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים מאובחנות בכמה דרכים. הדרך הנפוצה ביותר היא על ידי טיפול פסיכולוגי בצפון אליו מגיעים המטופלים בעקבות סיבות שונות אשר מושפעות ברובן מהפרעות אלו. עד השנים האחרונות היה קושי לאבחן בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים בשל חוסר מודעות ורגישות לנושא, ומכיוון שהפרעות קשב וריכוז היו ידועות כבעיות שרק ילדים ונוער סובלים מהן. עם הפתיחות לנושא הסתבר כי מבוגרים רבים לוקים בהפרעות אלו וחששו מסיבות רבות לחשוף עובדה זאת ולטפל בה.

אבחון בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים

דרך נוספת לאבחון בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים היא במכוני האבחון השונים.
מדובר על מכונים מקצועיים המתמקדים באבחון וטיפול בבעיה בקרב גילאים שונים. פסיכולוגים ופסיכיאטרים המתמחים בנושא הפרעות קשב וריכוז מבצעים את האבחון ומעניקים את הטיפול המומלץ. הפופולאריות של מכונים אלו נוצרה עקב העלייה במודעות לנושא הפרעות קשב וריכוז ועקב ההבנה כי בעיות אלו משפיעות על מגוון רחב של תפקודי החיים בקרב ילדים ומבוגרים כאחד, מבחינה לימודית, פסיכולוגית וחברתית.

טיפול פסיכולוגי בבעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים

מלבד לאבחן בעיות קשב וריכוז אצל מבוגרים, טיפול פסיכולוגי גם מסייע רבות בהתמודדות עם בעיות אלו.
הגישה הקוגניטיבית – התנהגותית אפקטיבית מאוד בכל הקשור לחוסר ריכוז ולמחשבות טורדניות ומבוגרים רבים מדווחים על הצלחה ניכרת של טיפול זה. גם טיפול דינמי מסייע רבות במקרים אלו, ובעצם כל סוג של טיפול נפשי אשר מביא אל מודעותו של המטופל את הגורם. כמו כן, ישנם מבוגרים רבים הלוקחים באופן קבוע ריטלין, המסייע רבות במיקוד מחשבתי ותודעתי ומנטרל הסחות דעת כפייתיות.